Welcome to the Punishing Events Triathlon and Duathlon events website, which is aimed at all levels, from beginner to seasoned athletes.

Results
Links
Results - Ashbourne Duathlon 2004
Ashbourne Duathlon
Carsington Duathlon

Derby Triathlon
Swarkestone Triathlon

No.
Name
Cat
Club
Run 1
Pos
Bike
Pos
Run 2
Pos
Total
1
Mark Mckay
M  Elite
Rugby & Northampton AC
00:41:59
2
01:06:05
2
00:12:51
7
02:00:55
2
David Benton *
M  35-39
RCF Triathlon
00:43:13
4
01:07:18
9
00:12:20
1
02:02:51
3
Tom Lowe
M  Elite
ATA
00:43:19
5
01:07:11
7
00:12:41
3
02:03:11
4
Duncan Mckerracher
M  Elite
Total Fitness Bath
00:43:35
6
01:06:50
4
00:13:05
8
02:03:30
5
Mike Jubb
M  Elite
TRI Force
00:42:08
3
01:08:39
13
00:12:49
6
02:03:36
6
Martin  Yelling
M  Elite
Team MK
00:43:38
9
01:07:05
6
00:14:39
51
02:05:22
7
Philip Mosley
M  Elite
Primera-bournemouth.co.uk
00:45:14
12
01:06:53
5
00:13:22
9
02:05:29
8
Jonathan Wills
M  Elite
Pembrokeshire Tri Club
00:43:36
8
01:09:42
19
00:12:45
5
02:06:03
9
Wayne Smith
M  Elite
Tri and Run
00:43:35
7
01:08:39
12
00:14:09
26
02:06:23
10
Alan Rowe
M  Elite
Guernsey Tri
00:43:48
10
01:10:29
26
00:12:42
4
02:06:59
11
Brian Field
M  40-44
Leeds & Bradford Tri
00:46:02
17
01:07:45
10
00:13:44
14
02:07:31
12
Ben Pochee
M  30-34
Tri London
00:41:58
1
01:12:29
43
00:13:40
12
02:08:07
13
Ashley Long
M  Elite
Coalville Wheelers
00:46:02
18
01:07:54
11
00:14:23
34
02:08:19
14
Matt  Hammerton
M  25-29
NUTS
00:45:07
11
01:08:53
15
00:14:30
42
02:08:30
15
Mark Simmons
M  30-34
Team MK
00:46:55
27
01:07:18
8
00:14:43
58
02:08:56
16
Toby Jameson
M  Elite
00:45:15
13
01:09:52
20
00:13:56
21
02:09:03
17
Douglas Bradshaw
M  30-34
Cambridge Triathletes
00:50:23
87
01:04:59
1
00:14:47
59
02:10:09
18
Michael Pluckrose
M  30-34
Andersons Racing
00:46:27
20
01:10:01
21
00:14:02
24
02:10:30
19
Jonathan Stedman
M  Elite
NUTS
00:47:44
36
01:08:48
14
00:14:38
49
02:11:10
20
Jez Cox
M  Elite
Team Synergy / Bianchi
00:46:30
21
01:10:09
23
00:14:35
45
02:11:14
21
Kieran Williams
M  25-29
Thames Valley Triathletes
00:48:03
47
01:09:20
18
00:14:05
301
02:11:28
22
Catriona Morrison
F  Elite
00:46:45
24
01:11:21
33
00:13:28
11
02:11:34
23
Robin Turner
M  25-29
Westmoreland Tri
00:47:50
37
01:10:04
22
00:14:16
29
02:12:10
24
Mark White
M  30-34
Team Lutterworth CC
00:46:00
16
01:12:00
38
00:14:41
55
02:12:41
25
Graeme Knott
M  25-29
Harwich Runners
00:47:18
29
01:11:48
36
00:13:47
15
02:12:53
26
Nicholas Dawes
M  25-29
Farnham Tri Club
00:48:03
43
01:10:29
27
00:14:25
39
02:12:57
27
Karl Webster
M  35-39
Derbyshire Police
00:48:30
54
01:11:08
31
00:13:23
10
02:13:01
28
Ben Lang
M  25-29
Bath CC
00:49:12
68
01:09:18
17
00:14:41
54
02:13:11
29
Graham Pearce
M  20-24
00:47:52
38
01:10:21
25
00:15:08
72
02:13:21
30
Tony Caulton
M  45-49
Derbyshire Police
00:45:50
15
01:13:10
52
00:14:39
52
02:13:39
31
Adrian Sowerby
M  35-39
Andersons Racing/Cumbria Police
00:48:32
55
01:10:48
28
00:14:40
53
02:14:00
32
Chris Smith *
M  45-49
Sheffield Tri Club
00:47:30
31
01:12:45
46
00:13:47
16
02:14:02
33
Mark Skelton
M  35-39
Derby Tri Club
00:47:55
40
01:11:48
37
00:14:21
31
02:14:04
34
Richard O'Connor *
M  30-34
Extra Mile Fitness
00:47:36
34
01:12:05
39
00:14:25
40
02:14:06
35
Ben Radbourne / Eedy
M  Relay
Team Punishing Events
00:45:23
14
01:16:05
81
00:12:39
2
02:14:07
36
Lee Thornhill
M  Elite
00:46:47
25
01:12:15
41
00:15:25
85
02:14:27
37
Jon Rawlings
M  35-39
SBR Racing
00:48:40
56
01:11:02
29
00:15:04
69
02:14:46
38
James Endicott
M  25-29
NUTS
00:48:48
58
01:12:09
40
00:13:50
19
02:14:47
39
Mark Hutcheson
M  40-44
Leeds & Bradford Tri
00:48:55
63
01:11:20
32
00:14:49
62
02:15:04
40
Antony Gray
M  35-39
Derby Tri Club
00:47:56
41
01:12:54
49
00:14:22
32
02:15:12
41
Chris Cope
M  Elite
NUTS
00:47:30
30
01:13:34
58
00:14:19
30
02:15:23
42
Phil Melling
M  25-29
Just Racing
00:47:41
35
01:14:13
62
00:13:48
17
02:15:42
43
Mark Anderson
M  25-29
00:48:52
61
01:11:44
35
00:15:09
74
02:15:45
44
Mike Bourne
M  30-34
Leisure Lakes RT
00:48:03
44
01:13:17
53
00:14:28
41
02:15:48
45
Nick Keeling *
M  45-49
Derby Tri Club
00:46:41
22
01:15:29
75
00:13:50
18
02:16:00
46
Andy Jackson
M  25-29
00:51:16
101
01:09:10
16
00:15:45
106
02:16:11
47
Jeremy Archer *
M  30-34
Met Police Tri Club
00:50:44
93
01:10:09
24
00:15:29
88
02:16:22
48
Matt  Hawcroft
M  20-24
00:46:58
28
01:15:38
76
00:13:50
20
02:16:26
49
David Alderson *
M  30-34
Optima Racing Team
00:47:52
39
01:14:43
68
00:14:00
23
02:16:35
50
Gerard Hill
M  25-29
Black Country Tri
00:49:06
67
01:13:24
55
00:14:10
27
02:16:40
51
Paul Gittings *
M  45-49
Thames Valley Triathletes
00:48:50
59
01:13:09
51
00:14:42
56
02:16:41
52
Steve Paine
M  25-29
Derby Tri Club
00:49:26
72
01:12:30
44
00:14:58
68
02:16:54
53
Guy Bellamy
M  30-34
Condor Ingarfield
00:48:54
62
01:14:22
64
00:14:08
25
02:17:24
54
Richard Wood
M  45-49
Team MK
00:49:00
65
01:14:16
63
00:14:25
37
02:17:41
55
Tim Darlow *
M  25-29
Edinburgh RC
00:49:35
76
01:12:32
45
00:15:36
98
02:17:43
56
Andrew Bye *
M  20-24
Loughborough Students
00:49:21
71
01:11:04
30
00:17:22
185
02:17:47
57
Gary Bryant
M  35-39
White Oak Tri
00:50:25
88
01:11:25
34
00:16:00
122
02:17:50
58
Dave Jones *
M  30-34
Brian Rourke Cycles TC
00:49:43
77
01:13:32
57
00:14:50
63
02:18:05